Danes, v sredo, 20. novembra, smo na Osnovni šoli Vavta vas izvedli Živo knjižnico, dejavnost, ki se je je udeležilo približno 60 učencev 8. in 9. razreda.
Dogodek smo na šoli pripravili v sodelovanju z Društvom za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto (DRPD), ki metodo, ki izhaja iz Danske, izvaja že več kot 13 let.
Gre za splošno priznano in preizkušeno dejavnost, ki jo uporabljajo številne šole, knjižnice in mladinski centri po svetu, pa tudi v Sloveniji. Prilagojena je šolskemu okolju in je pogosto uporabljena kot del vzgojno-izobraževalnih programov, katerih cilj je spodbujanje vrednot, kot so strpnost, spoštovanje in enakost.
Namen izkušnje je omogočiti mladim, da prek sproščenega pogovora s sogovorniki – “živimi knjigami” – spoznajo izkušnje ljudi, ki se soočajo s predsodki zaradi različnih okoliščin.
Današnje “knjige” so bile med drugim slepa oseba, srednješolka na invalidskem vozičku, plesalka iz Venezuele, ki je potomka Slovencev, begunka iz Ukrajine pa tudi oseba, ki živi v istospolni skupnosti. Učenci so imeli možnost sami izbrati med ponujenimi sogovorniki. Med dejavnostjo so bili učitelji ves čas prisotni in na voljo učencem za morebitna vprašanja.
Cilj izvedene šolske dejavnosti je bil omogočiti odprt dialog in spodbujati empatijo ter razumevanje tistih, ki se v svojem vsakdanu soočajo z različnimi stereotipi.
Dejavnost je bila del našega Letnega načrta dela, o njej smo starše obvestili na način, kot to počnemo za vse šolske aktivnosti. Na podlagi tega smo prejeli tri dodatna vprašanja staršev, na katera smo pravočasno odgovorili. Nekaj staršev se je odločilo, da njihov otrok v današnji dejavnosti ne bo sodeloval.
Tovrstni odzivi nas žalostijo, hkrati pa potrjujejo, da so aktivnosti, kot je Živa knjižnica, ključnega pomena. Naša šola je tudi vključena v program Neon – varni brez nasilja in si nenehno prizadevamo naše učence ozaveščati o pomenu medsebojnega spoštovanja, strpnega dialoga in sprejemanja.
Ravnateljica Sabina Erjavec in strokovni kolektiv OŠ Vavta vas