V petek, 10. 5. 2024, so imeli devetošolci naravoslovni dan. Tokrat so učenci spoznavali kraške pojave in vode na krasu v domači pokrajini. Najprej so se seznanili z območjem terenskega dela. Virtualno so si ogledali izvir in ponor Globočca, posnetke poplav Globočca, presihajoče jezero na Resi in kraško jamo Velika Prepadna na Straškem hribu. Seznanili so se s prisotnostjo človeške ribice v ponorni jami Globočca, ogledali so si tudi primere školjk navadnega škržka, ki živi v reki Krki ter kamnino lehnjak, ki jo ustvarja reka Krka. Nato pa so se odpravili na teren. Ob reki Krki pri šoli so izpeljali kemijsko analizo vode iz Krke in vode iz izvira pod Novolesom, naredili nekaj fizikalnih meritev ter opazovali  geografske procese v pokrajini. V Straži so ob jezu spoznavali značilnosti Krke, zgodovino in tehniško dediščino Dularjevega mlina ter poslušali pripovedi o Brbuču. Kar nekaj učencev je poznalo legendo o Brbuču, saj so jih z njo, ko so bili majhni, strašili doma starši in stari starši. Zadnja dejavnost je bila predstavitev ribjih vrst v reki Krki, ribolovnega območja ob Krki, pravil ribolova in ribiške opreme, ki so jo pripravili učenci, ki so člani Ribiške družine Novo mesto in se pripravljajo na izpit iz ribištva. Največ zanimivih stvari nam je povedal in pokazal Fran Markovič, pri tem pa sta mu pomagala Gašper Cikanek in Anže Faleskini.

Zapisala: Metka Starešinič